RUŽOMBEROK (Petra Dišková, foto úvn) - Investícia za 165 tisíc eur umožňuje chirurgom pracovať bezpečne, rýchlejšie ako doteraz a prináša pacientom väčší komfort. Už od jari totiž využívajú 3D laparoskopickú vežu. Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica sa už niekoľko rokov snaží udržať medzi najlepšími nemocnicami na Slovensku. Umožňuje jej to široký záber kvalitných zdravotníckych výkonov na najvyššej úrovni. „Aby toto všetko bolo možné, je potrebná neustála snaha o skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti, čoho súčasťou je aj pravidelná obnova zdravotníckej techniky a prístrojov na jednotlivých pracoviskách,“ vysvetľuje Jozef Ježík, riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok FN. Nový prístroj bol na Chirurgickú kliniku kúpený začiatkom tohto roka. Investíciu za 165 tisíc eur zaplatila nemocnica z vlastných zdrojov. 2D laparoskopická veža, ktorou klinika chirurgie disponovala, už nespĺňala požadované štandardy a z technických dôvodov bola potrebná jej výmena. „Keďže vývoj v súvislosti so zdravotníckou prístrojovou technikou napreduje veľmi rýchlo, pri výmene starej laparoskopickej veže sme prirodzene zvolili najmodernejšiu dostupnú technológiu v laparoskopii na trhu,“ povedal J. Ježík.
ÚVN SNP Ružomberok FN je preto momentálne jedinou nemocnicou v regióne a jednou z mála na Slovensku, ktorá vlastní toto špičkové 3D laparoskopické zariadenie. Prvú operáciu s pomocou tohto prístroja, ktorý počas operácie umožňuje reálny trojrozmerný pohľad, vykonali ružomberskí chirurgovia 5. marca tohto roku. Išlo o ľavostrannú slabinovú prietrž a žlčník. Odvtedy už bolo s použitím tejto technológie operovaných 278 pacientov, ročne to bude približne 400 až 450.
Zariadenie predstavuje revolučnú novinku, ktorá operatérovi umožňuje vnímať hĺbku operačného poľa a vidieť viac detailov ako doteraz. Bežné laparoskopické prístroje totiž ponúkajú iba plošný obraz. Operácia s 3D laparoskopickou vežou prebieha klasickým spôsobom ako bežná 2D operácia, rozdiel je však vo výstupe monitora. S pomocou špeciálnych okuliarov, ktoré si chirurg nasadí, vstupuje do hry trojrozmernosť. Poskytujú ju 3D stereoskopické laparoskopy a špeciálne robotické rameno, na ktorom je umiestnená kamera.
Vysoké rozlíšenie Full HD monitora významne pomáha operatérovi rozpoznať, uchopiť a oddeliť aj veľmi jemné tkanivá a štruktúry. Vďaka presne zobrazeným detailom je preto práca s týmto prístrojom jednoduchšia, presnejšia a bezpečnejšia. To prispieva k zníženiu možných komplikácií počas operácie a zároveň skracuje operačný čas.
„3D laparoskopia predstavuje prelom v oblasti chirurgie, pretože umožňuje reálne priestorové videnie. Ide o úplne inú dimenziu. Je to ako sadnúť si zo starého auta do nového. Chirurg počas operácie vidí presné detaily orgánov, ciev či iných štruktúr a dokáže sa medzi nimi bez problémov pohybovať,“ vysvetľuje Viliam Kubas, prednosta Chirurgickej kliniky ÚVN SNP Ružomberok FN.
Použitie nového prístroja je možné na celú škálu laparoskopických operácií, vrátane gynekologických a urologických. Medzi takzvaný „zlatý štandard“ patria operácia žlčníka, slabinovej prietrže (pruhu) či slepého čreva.
Laparoskopia sa ako metóda diagnostiky a liečby využíva v bežnej medicínskej praxi približne 20 rokov. Predstavuje operačnú metódu uplatňovanú v brušnej chirurgii, gynekológii a urológii, pri ktorej sa pomocou endoskopických nástrojov pod kontrolou kamery vykonávajú operácie orgánov brušnej dutiny. Jej názov je odvodený od latinských slov lapara (mäkké miesto v tele) a scopia (pozorovať). V modernej chirurgii sa v súčasnosti laparoskopicky operujú takmer všetky orgány brušnej dutiny. Prvá laparoskopická operácia v ÚVN SNP Ružomberok bola vykonaná v roku 1993. Išlo o operáciu žlčníka.
(autorka je tlačovou hovorkyňou ÚVN SNP Ružomberok FN)