Mesto Ružomberok, spoločne s aktivistami z občianskeho združenia Bajkom spustilo informačnú kampaň k nadchádzajúcim zmenám v parkovaní (aj) na chodníkoch. Veď parkujem tam, kde už roky. Beztrestne, nikdy som nedostal upozornenie od mestských policajtov, a zrazu som si našiel bloček za stieračom. Prečo teraz? Veď úplný zákaz parkovania na chodníku platí až od 1. októbra, nie?
Áno. To je pravda. Takto sa zrejme pýtajú sami seba mnohí vodiči v Ružomberku, ktorí si za uplynulé týždne našli za stieračom auta upozornenie – predvolanie na mestskú políciu. A sú prekvapení, pretože ešte nenadišiel čas, kedy bude státie na chodníku úplne zakázané.
A znovu. Až na výnimky, ktoré budú zreteľne označené dopravnou značkou.
Na radnici sme sa opýtali, prečo sa k týmto opatreniam pristupuje už teraz. Odpovedal nám hovorca mesta Vladimír Miškovčík: „Mesto Ružomberok pokračuje v informačnej kampani, zameranej na povinnosti vodičov, ktoré im vyplývajú zo zákona o cestnej premávke. V spolupráci s mestskou políciou na zmeny, ktoré nás čakajú od 1. októbra, upozorňujeme už od marca priamo v uliciach.“
Podľa jeho slov, niektorí z motoristov si mohli v uplynulých týždňoch nájsť za stieračom auta spomínané upozornenie za nesprávne parkovanie na chodníku. Ako sme však spomenuli už v minulom vydaní Ružomberského hlasu, v drvivej väčšine prípadov napokon nejde o pokutu, len upozornenie a vysvetlenie od mestských policajtov na dôvody nesprávneho parkovania a chystané zmeny v účinnosti zákona a jeho výnimkách od 1. 10.
„Do októbra je ešte dostatočný časový priestor a od marca pôsobíme najmä preventívne – teda žiadne pokuty, ale upozornenia. V ruka v ruke so zmenami, ktoré nastanú na celom Slovensku, však musí prísť komplexné riešenie v oblasti parkovacej politiky. Týmto témam sa intenzívne venujeme a pripravujeme zmeny. Som však osobne veľmi rád, že spolu s touto problematikou sa otvárajú otázky ako neprimerané dopravné zaťaženie v našich mestách, množstvo áut v centrách miest, lepšie využitie verejného priestoru, ale aj alternatíva k autám v podobe nemotorovej dopravy, ktorá je v mestách efektívnejšia ako individuálna automobilová doprava,“ povedal k tejto téme Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok.
Samospráva spustila informačnú kampaň spoločne s aktivistami z ružomberského občianskeho združenia (OZ) Bajkom. Ide zároveň ich iniciatívu „#ruzomberkombajkom” a spoločná informačná kampaň má názov “preparkuj.me” (#preparkujme).
Prostredníctvom letákov, spotov či informačnej stránky chcú podľa slov V. Miškovčíka majiteľov áut upozorňovať na prichádzajúce zmeny a ukázať im, že verejný priestor, ktorý v súčasnosti zaberá motorové vozidlo, môže lepšie slúžiť viacerým ľuďom.
„Ulice Slovenska sú plné áut parkujúcich na chodníkoch. Zmeniť aktuálny stav si vyžaduje viac úsilia, ako úpravu zákona. Preparkovaním auta uvoľníte verejný priestor a to je skvelé. Voľný priestor poteší rodičov s kočíkom. Uľahčí deň vozíčkára. Vrátite priestor deťom, ktoré sa budú môcť opäť hrať na ulici a nie len na mobiloch. Okrem toho znížite šancu, že vám auto na chodníku niekto z vyššie spomenutých, nechtiac poškriabe,“ hovorí Miroslav Klíma z OZ Bajkom.
Ružomberok je podľa redakčných zistení jedným z prvých miest na Slovensku, kde samospráva a občianska iniciatíva spustili podobnú kampaň s výrazným časovým predstihom. Zámer je pritom jasný – vodičov čo najskôr informovať o zásadnej zmene, ktorá nastane od októbra tohto roku.
Tému uzatvoril pre RH znovu Vladimír Miškovčík: „V Ružomberku bude nasledujúce mesiace až do 1. októbra kampaň v mestských masmédiách, na sociálnych sieťach či mestskom webe. Nové videospoty, ktoré vytvorilo OZ Bajkom, budú premietané pred filmovými predstaveniami v kine i v Mestskej televízii Ružomberok. Na internetovej stránke www.preparkuj.me sa však k iniciatíve i kampani môže pripojiť každý, kto má chuť a čas pomôcť.“