Ružomberský hlas
  • Piatok 3. január 2025
  • 0:0:0
  • Online:

(čítanie+) Miroslava Cingelová z Černovej je už takpovediac legendou na dolnoliptovskej scéne v oblasti prípravy medovníkov. Výrobe sa venuje od roku 1995 a výsledky jej práce sú skutočné umelecké dielo. Jej medovníky poznajú ľudia nielen na Slovensku, ale aj vo svete, ich reputáciu ešte vylepšuje značka Produkt Liptova.

Práve v období očakávaných sviatkov jej medovníčky priliehavo nesú slogan „vôňa Vianoc na zahryznutie“. Chvíle pred sviatkami boli vhodnou príležitosťou pre rozhovor s M. Cingelovou.

Je práve toto obdobie pre vás časom, kedy musíte zvládať najväčší nával práce a objednávok, alebo to máte rovnomerne rozvrhnuté počas celého roka?

„Rozlišujem dobu pred covidom a po covide. Do covidu som veľa chodievala po jarmokoch a remeselných trhoch, od covidu sa situácia zmenila pre nás k lepšiemu. Začala som prezentovať naše produkty cez internet a sociálne siete, ľudia sa nám začali ohlasovať, objednávať a stále im to ostalo. Pred tým sme boli vyťažení len cez Vianoce, ale teraz máme hluché obdobie vari len v januári a možno do polovice februára, inak ideme naplno. Ale najvyšší nápor je v rámci roka samozrejme stále pred Vianocami.“

Nadviažeme. Koľko týždňov pred Vianocami začínate s pečením na sviatky a kedy tento frmol ustane?

„Predvianočné pečenie začíname v polovici októbra, najskôr vybavíme zahraničie. Chceme skončiť do 19. decembra. S plnou vážnosťou dodávam, že máme toľko objednávok, že reálne by sme potrebovali posunúť Vianoce o dva mesiace.“

Skúste taký váš odhad, koľko toho pred sviatkami vyrobíte?

„Nedokážem odhadnúť objem výroby. Ale... Každý druhý deň miesime 50 až 60 kilogramov cesta, ktoré zväčša spracujeme nasledujúci deň.“

Zrejme teraz fungujete systém sviatok-nesviatok non-stop...

„Áno, makáme naplno. Spolu tu pracuje päť žien. Veľa žien robí medovníky doma, ale prevádzka takéhoto druhu je v Ružomberku zrejme jediná. Nájsť zamestnanca v tejto branži je ťažké, pretože máme obrovskú variabilitu výroby, balenia a prípravného procesu, bez dlhodobého zaučenia je to problém. Tento rok som si mohla dovoliť zobrať viac objednávok, keďže som prijala šikovnú medovnikárku, ktorá maľuje s nimi. Tá už mala svoju výrobu predtým, ako jej covid vystavil stopku.“


Čo je hitom pred Vianocami?

„Ide všetko, od Mikulášov, cez anjelov, ľudia berú aj bežné medovníky ku káve. Obľúbené sú kolekcie s maľovanými figúrkami.“

V čom tkvie váš výrobný rukopis, respektíve ako by ste definovali vašu pečať na medovníku?

„Pôvodná podoba bol hnedý medovník a biele zdobenie, bolo to jednoduché, ale výstižne. Keď som začínala, nebolo toľko možností, kde sa inšpirovať. Preto je moja robota taká stará klasika. Začali sme tvoriť vlastné vzory, neodkukávali sme. Práve naopak, boli sme inšpiráciou pre iných. Stretávala som sa s našimi vzormi na čokoládach, na podložkách pod myš, na dózach či na servítkach.“

Vedeli by ste váš výrobok identifikovať napríklad keby sme ho primiešali na stôl medzi podobné produkty od iných výrobcov?

„Áno. Každá z nás dáva do medovníkov kúsok svojho ja, svoj rukopis, preto dokážem medovník z našej dielne rozpoznať medzi stovkami iných.“

Do akej miery je vaša prevádzka založená na ručnej výrobe a ako využívate stroje?

„Začínala som ručne. Ale v súčasnosti by to vzhľadom na rozsah výroby nebolo možné utiahnuť. Máme miešací stroj na cesto. Začínali sme s kilom-dvomi múky, teraz bežne spracúvame 20 kíl, k tomu cukor, med, koreniny, vajcia a ostatné ingrediencie na tmavé cesto. Súbežne ešte robíme svetlé cesto na tortičky alebo ho plníme slivkovým lekvárom s orieškom. Ďalší stroj slúži na rozvalcovanie cesta, keďže sme certifikovaná prevádzka, každý výrobok musí mať presnú hrúbku.“

Trošku provokačná otázka. Tým, že robíte pre množstvo ľudí, dokážete napiecť medovníky aj pre svoju rodinu, blízkych?

„Doma medovníky nepečiem, v počiatkoch, keď ešte boli deti menšie, som si zobrala domov cesto a vykrajovali, pretože práca s cestom je dobrá pre získavanie zručností. Keďže už mám deti dospelé, medovníky nerobím. Zoberiem si z prevádzky medovníky, ktoré skončia ako ozdoby na stromčeku, ale to je možno desať kúskov. Mám rada medovníky chuťovo, robím ich s.................

(dokončenie článku nájdete v Ružomberskom hlase č.24/2023)

(čítanie+ znamená, že celá verzia príspevku je k dispozícii len predplatiteľom RH, ako aj v papierovom vydaní Ružomberského hlasu č.24/2023)

Vyhľadávanie

Piatok 3. január 2025
0:0:0
Online: