(čítanie+) Je sprievodkyňou cestovného ruchu, a s tým sa spája aj viacero parametrov. Jazyková a vedomostná výbava, fyzická zdatnosť či empatia - sú azda najdôležitejšie, ale len niektoré z nich. Letné teploty narastajú spolu so záujmom o zájazdy. Hlavne tie poznávacie sa však až tak úporne k počasiu neviažu. Potreba sprievodcu cestovného ruchu sa ukazuje v každom ročnom období.
Z nášho pohľadu (zvonku) to môže vyzerať ako zaujímavá práca, nakoľko sa dá stále cestovať. „Tiež som videla najmä to, že budem cestovať a ešte to budem mať aj zaplatené. Spočiatku mi to prišlo ako úžasný nápad spojenia príjemného s užitočným. No skutočnosť sa ukázala úplne iná. Musím však upresniť, že práca sprievodcu nie je mojím hlavným zamestnaním. Z toho dôvodu by som ju preto ani nenazvala prácou. Je to pre mňa skôr forma relaxu, akési vybočenie z každodenného stereotypu.“ Rozbieha svoje rozprávanie sympatická sprievodkyňa Miriam.
„Moja práca pozostáva najmä zo sprevádzania viacdňových zájazdov v zahraničí pre cestovné kancelárie. Pri začiatku spolupráce mi najskôr zašlú základný itinerár zájazdu. Ten obsahuje program, ktorý by som mala dodržať, nakoľko cestovná kancelária garantuje to, že klient dostane minimálne služby v ňom uvedené a za ktoré si zaplatil. Ja sa ale snažím zájazd ešte zatraktívniť a vždy pridať nejaké bonusy. Či už je to návšteva nejakého zaujímavého miesta, podujatia, stretnutie s výnimočnými ľuďmi. Často vyhľadávam „domorodcov“, ktorí našim turistom najlepšie priblížia spôsob života v ich krajine. Snažím sa byť mojim klientom na zájazdoch skôr spoločníkom, ako sprievodcom. Aj preto nie je môj pracovný čas na sprevádzanom zájazde ohraničený.“
Príprava na zájazd
K odchodu na cestu - zájazd, nestačí len pobaliť si kufor. Miriam Považanová musí vedieť, čo taký sprievodca najprv potrebuje. „Zhrnula by som to do dvoch slov – čítanie a štúdium. Samotná príprava na konkrétny zájazd spočíva vo viacerých krokoch. V prvom rade je mať rád miesto, ktoré sprevádzate, zaujímať sa o krajinu, mesto, život, kultúru, históriu, gastronómiu, zvyky. Predtým, ako sa rozhodnem prijať ponuku sprevádzať nejaký zájazd, vždy tam vycestujem. Často aj niekoľkokrát, aby som to miesto dokonale poznala a zžila sa s ním. Napriek tomu sa snažím dopĺňať si informácie, hľadám nové možnosti zatraktívnenia samotného zájazdu. K tomu je takmer nutná výborná znalosť jazykov a to minimálne angličtiny, pretože s ňou sa v súčasnej dobe dohovoríte už skutočne všade. Dokonca sa teraz bežne stáva, že ani v Čechách už neubytujete skupinu bez angličtiny. Nakoľko personál v hoteloch je z rôznych krajín sveta. Poznám síce aj sprievodcov, ktorí neovládajú jazyky, ale majú to o to ťažšie a ich možnosti sprevádzať niektoré destinácie si tým mimoriadne zužujú. Avšak v zahraničí už skoro všade platí, že miestne atrakcie môžu sprevádzať len ich miestni sprievodcovia. Títo sprevádzajú v rôznych jazykoch, podľa toho, v akom jazyku si cestovná kancelária prehliadku objedná. A sprievodca potom výklad miestneho informátora klientom prekladá do slovenčiny. Okrem toho sú podklady na prípravu na zájazd podrobnejšie v angličtine a nachádzajú sa väčšinou na rôznych zahraničných web stránkach, alebo v inojazyčných publikáciách. Na prípravu sú vynikajúce aj podcasty a cestopisy, plné rôznych zaujímavých informácií. Sama sa v jazykoch sústavne a pravidelne zdokonaľujem. Súkromne navštevujem konverzácie v angličtine a ruštine a viem sa dohodnúť aj v nemčine.“
Vzdelaný a kvalifikovaný
Sprievodca cestovného ruchu musí ku získaniu svojej kvalifikácie prejsť pomerne zložitým procesom. „V súčasnosti je viacero organizácií, ktoré ponúkajú kurzy sprievodcu cestovného ruchu, delegáta cestovnej kancelárie a animátora. Všetky musia byť akreditované príslušnou autoritou zo zákona, inak by ich absolvovanie nemalo praktický význam. Samotné štúdium trvá približne 6-8 mesiacov. Pozostáva z teoretickej a praktickej časti. Do teoretickej časti patria svetové a slovenské dejiny a kultúra, náboženstvá a filozofické smery, geografia, geológia, právny a politický systém krajín, príroda, životné prostredie, hospodárstvo, spoločenské dianie, základy právnej a pracovnej legislatívy, ale aj informácie o podnikaní a sociálnom systéme. Z tých praktických ide najmä o zvládnutie rôznych sprievodcovských techník a zručností, prax v cestovných kanceláriách a veľmi dôležité sú aj základy prvej pomoci. Podmienkou na prijatie na akreditovaný kurz je znalosť minimálne jedného svetového jazyka na úrovni B2. Štúdium sa končí skúškami z každého predmetu pred odbornou komisiou a vydaním certifikátu. Sprievodcov zastrešuje Spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu, ktorá následne organizuje rôzne doškoľovacie aktivity. Tie sú bodované a sprievodca účasťou na týchto vzdelávacích aktivitách získava na „kredite“. Ďalšou možnosťou získania rôznych sprievodcovských techník a vedomostí je aj štúdium v zahraničí. Sama som napríklad absolvovala takéto doplnkové štúdium v Poľsku. Zastrešovalo ho príslušné pracovisko priamo z renomovanej Jagelonskej univerzity v Krakove.“ Je známe, že Poliaci sú vo všeobecnosti vynikajúci sprievodcovia a absolvovanie tohto kurzu bolo pre Miriam Považanovú veľkým prínosom.
Rastúce nároky
Samotná práca sprievodcu cestovného ruchu prechádza tiež neustálym vývojom. „Už dávno to nie je len nezáživné „odverklíkovanie“ naučeného textu. Aby sme výkladom zaujali, snažíme sa viac využívať priestor, rôzne audiovizuálne pomôcky a klientov do výkladu zapájať, čím sa samotné sprevádzanie stáva viac interaktívnym.“ A na dva víkendy po sebe musela odbehnúť do Prahy.
Záujem a potreba
Objednávateľov služieb sprievodcov môže byť viac. V tomto ponímaní je potrebné rozdeliť túto prácu na incoming a outgoing. Pri incomingu sú to rôzne cestovné kancelárie, organizácie, ktoré na Slovensko privádzajú zahraničných turistov, alebo rôzne iné návštevy. Častými objednávateľmi sú školy, organizácie dôchodcov alebo rozličné spolky. Pri outgoingu je najčastejší záujem cestovných kancelárií, tzv. touroperátorov, ktoré organizujú zájazdy do zahraničia.
Výzvy a ponuky
„Keďže táto práca nie je pre mňa hlavným zamestnaním, som časovo dosť obmedzená. Po absolvovaní kurzu sprievodcu cestovného ruchu v roku 2014 som s „malou dušičkou“ oslovila jednu žilinskú cestovnú kanceláriu s ponukou mojich služieb. Obávala som sa, či vôbec bude záujem, keďže som nemala žiadnu prax. Pomohla mi však vtedy znalosť ruštiny a začala som pre nich sprevádzať zájazdy na Ukrajinu. Robila som to štyri roky a naša spolupráca pretrváva dodnes, aj keď Ukrajinu už pre nich - vzhľadom na aktuálnu politickú situáciu - nechodím, čo osobne pokladám za veľkú škodu. Neskôr zastavila cestovný ruch epidémia kovidu, a tak som mala (ako aj ostatní sprievodcovia) nejaký čas pauzu. Aktuálne však cestovný ruch znovu zaznamenáva obrovský boom a aj s ponukami pre sprievodcov cestovného ruchu sa ako keby „vrece roztrhlo“. V súčasnosti už pravidelne spolupracujem s piatimi cestovnými kanceláriami. V minulom roku ma oslovila jedna veľká slovenská expandujúca cestovná kancelária a ponúkla mi sprevádzanie zájazdov z ich portfólia. Vyvinula sa z toho vynikajúca a korektná spolupráca a v súčasnosti mi práca pre nich zaberá väčšinu mojich aktivít. Takže tento rok mám už zaplnený takmer celý a teším sa na cestovanie do zaujímavých destinácií, ktoré som si ku mojej práci vybrala.“
Ružomberok a sprievodca
Miriam Považanová robila aj sériu komentovaných prehliadok mesta Ružomberok. „Činnosť sprievodcov cestovného ruchu už v súčasnosti nezahŕňa len sprevádzanie skupiny ľudí po vybraných mestách s prípadným výkladom o nich. Spoznať mesto sa dá viacerými spôsobmi. Ja som zvolila niekoľko foriem prezentácie nášho mesta. Boli to najmä komponované programy, ako Potulky mestom, Spoznaj mesto so sprievodcom, Mirkotulky, Hovory M+M, Filmotulky s Mirkou, Stretnutia s etiketou.“
Miriam Považanová organizovala aj letné prázdninové prehliadky mesta. „Jeden rok som mala na mojich Potulkách mestom aj pomocníka - architekta. Ja som návštevníkom prezentovala históriu a geografiu a jeho úlohou bol odborný popis vybraných budov. Bolo to výborné osvieženie. Ďalšou formou bolo oživenie prehliadok miestnymi umelcami, ktorí svojou činnosťou tiež prezentujú mesto. Som jednou zo zakladateľov Ružomberského okrášľovacieho spolku, pod hlavičkou ktorého som organizovala anketu Osobnosť mesta Ružomberok.“
Môj Ružomberok
Nemalé miesto, tak v programe, ale najmä v srdci sprievodcu, predstavuje vlastné rodné mesto. Potom sa už taký sprievodca aj možno viacej chváli, ako sprevádza. Čo určite ale na škodu nie je. „Ružomberok je moje rodné mesto, vyrastala som tu, študovala, vychovala moje deti. Mám ho rada. Už niekoľko rokov je však oproti iným okolitým mestám v útlme a nezažíva práve najlepšie časy. Nevyužíva svoj potenciál, ktorý mu je daný geograficky aj historicky. Verím, že sa situácia zlepší. Osobne sa mi veľmi páči atmosféra Námestia Andreja Hlinku. Vedela by som si ho predstaviť doplnené kulisou malých miestnych kaviarničiek. Vo vnútri na stenách by návštevníci pri vychutnávaní dobrej kávy obdivovali fotografie starého mesta, mohli by si požičať a prečítať úryvok z obľúbenej knihy, niečo pekné namaľovať, porozprávať sa s priateľmi. Potom by sa prešli stredom parku a spríjemňovali by im to miestni umelci. Toto miesto mám rada v oboch prípadoch.“
Nové plány a zámery
Snaživá a ambiciózna Miriam stále spletá nové nápady. „Zatiaľ - v blízkej budúcnosti - by som sa chcela venovať sprevádzaniu zahraničných zájazdov. Podarilo sa mi vytvoriť si celkom pekný zoznam krajín, ktoré sa mi páčia, dobre sa v nich cítim a rada sa do nich vraciam. Preto sa snažím viac ich spoznať a priblížiť ich tak aj mojim klientom. Minulý rok v lete som sprevádzala kanadsko–americkú rodinu, ktorá prišla na Slovensko objavovať svoje korene. Mojou klientkou bola vnučka.................................
(celý článok nájdete v Ružomberskom hlase č.15/2024)