Projekt Návraty ľanu, o ktorom sme už v našich novinách viackrát informovali, je momentálne už vo svojej druhej polovici a jeho skončenie sa plánuje na neskorú jeseň. Projekt vznikol na pôde Kultúrneho domu Andreja Hlinku v spolupráci s Občianskym združením M&N event a podporil ho Fond na podporu umenia.
Projekt sa týka osvojenia si tradičných zručností, remeselných postupov a techniky v oblasti spracovania ľanu. "V tejto chvíli máme pred sebou ešte štyri workshopy, ktoré sa budú týkať spracovania ľanu, a taktiež výstavu študentských prác študentov ŠUP Ružomberok, ktorých práca je súčasťou projektu, a ktorí finalizujú svoje diela z ľanu. Výstava bude inštalovaná vo foyer kina v októbri a potrvá do konca kalendárneho roka,” povedala nám Adriana Weidlichová, kreatívna manažérka KDAH. Spomenula, že v lete pripravili tri workshopy – pradenie, tkanie a zber ľanu, ktorý dozrel na poli vo Vlkolínci: “Posledným workshopom sme obohatili program podujatia Ľanová sobota vo Vlkolínci, v rámci letného cyklu Remeslo má zlaté dno. Špeciálne tento posledný workshop sa stretol s veľmi pozitívnou odozvou a záujmom množstva ľudí, ktorí, či už deti, alebo dospelí, sa pripojili k zberu ľanu a následne aj k ďalším aktivitám.”
Podľa A. Weidlichovej bola augustová Ľanová sobota vydareným podujatím, ktoré sa nieslo v znamení spracovania ľanu, jeho zberu, cez rafanie, lámanie, česanie, snovanie až po tkanie. “Všetko okrem snovania si mohli návštevníci aj vyskúšať, čo aj hojne využili. Folklórna skupina Podšíp zo Stankovian predviedla v štyroch vstupoch pásmo o praní a bielení plátna, ktoré je veľmi pekne a autenticky spracované. Okrem toho tu boli aj workshopy plstenia a výroby dekorácií technikou makramé, ktoré síce nesúvisia priamo s ľanom, tiež sa však týkajú vlákna – vlny a bavlny,” o Ľanovej sobote sa ďalej zmienila A. Weidlichová.