Dvaja Ružomberčania, otec Dalibor Dvorštiak (roč. nar. 1970) a syn Samuel Dvorštiak (1993) vystúpili na najvyššiu horu v Afrike, na Kilimandžáro, keď zdolali jej vrchol Uhuru, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 5895 m.
„S behaním, keďže mám rozbité oba kolená, som už musel skončiť, no stále sa treba nejako hýbať. Asi pred pol druha rokom na pive, pri surfovaní po internete, mi niečo takéto napadlo. Vlani to ešte nevyšlo, no teraz sa už moja túžba naplnila,“ objasňoval Dalibor Dvorštiak pozadie cesty na africký kontinent. „Nie je to lacný špás, ale keď si človek niečo vysníva, na peniaze nepozerá. Dá sa to zrealizovať za tisícpäťsto eur, plus letenky. Cestovné kancelárie však pýtajú oveľa viac.“
Bývalý vytrvalec, ktorý, kým ho poslúchali nohy, zbieral aj medailové umiestnenia v Slovenskej ultratrailovej lige, fyzicky kopec zvládol bez problémov, ale celkove ani pre neho to nebola žiadna bežná prechádzka. „Najväčším súperom tu je nadmorská výška. Ak človek nie je na ňu pripravený, je tam škoda ísť,“ pripojil Dvorštiak senior.
„Kilimandžáro bolo otcovým snom a pre mňa zase veľkou výzvou. Išlo aj o to, aby som otcovi pomohol, aby nešiel do Afriky sám. Navyše je to dostupný kopec, bez potreby akýchkoľvek povolení, či absolvovaných lezeckých kurzov. Výstup bol naplánovaný na sedem dní, no všetko sa zvládlo za šesť,“ vravel Dvorštiak junior, ktorý takto vylíčil svoju cestu na vrchol: „Už pri kóte 3900 m nad morom som si myslel, že to nedám. Veď ešte stále zostávalo zvládnuť takmer dvetisíc metrov. Nadmorská výška robila svoje, spôsobovala mi strašné bolesti hlavy. Najťažšia bola posledná časť. O polnoci sme sa začali presúvať z 4600 m až na vrchol. Úsek dlhý päť kilometrov nám trval 5,5 hodiny. Išli sme myšacími krôčikmi. Pri výšľape na samotný vrchol mi už musel pomáhať sprievodca.“
Dvorštiakovci zažili niečo úplne nové. Otec Dalibor už teraz rozmýšľa aj o návrate: „Mňa Kilimandžáro očarilo. Ešte aspoň raz by som si to rád zopakoval, ale inou cestou, keďže všetkých je sedem.“